Głównej zawartości

Antybiotyki

 

Antybiotyki

 

18 listopada obchodzimy „Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach” ogłoszony z powodu narastania oporności bakterii na antybiotyki.

 Powszechne nadużywanie i nieodpowiedzialne stosowanie antybiotyków prowadzi do ograniczenia ich skuteczności w leczeniu chorób wywołanych przez bakterie.Na skutek zakażeń wywołanych przez bakterie wielooporne w szpitalach i zamkniętych instytucjach opiekuńczych umiera corocznie, co najmniej 30000 osób.

Konsumpcja antybiotyków w medycynie osiągnęła wysoki poziom, Polska należy do grupy siedmiu krajów o najwyższym zużyciu antybiotyków w przeliczeniu na 1000 mieszkańców dziennie w Unii Europejskiej.Antybiotyki stosuje się również m.in. w rolnictwie i przemyśle.

         Pamiętajmy! antybiotyki nie leczą chorób wywoływanych przez wirusy, nie zapobiegają przenoszeniu się przeziębienia czy wirusa grypy na inne osoby.

Nie namawiaj lekarza, żeby przepisał Ci antybiotyk – on wie, kiedy jest Ci potrzebny.Jeśli bierzesz antybiotyk – przyjmuj go dokładnie tak, jak zalecił lekarz,

i nie odstawiaj, nawet wtedy, kiedy ustąpią objawy choroby.Jeśli przyjmujesz antybiotyki rób to odpowiedzialnie, zawsze według zaleceń lekarza, a dzięki temu przedłużysz ich skuteczne działanie w przyszłości.

Więcej informacji na stronie www.antybiotyki.edu.pl

 

Iwona Marchlewska

Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Iławie